נשים למען נשים

נשים במקלט

העצמת נשים כיעד מרכזי של המקלט

המקלט מהווה קהילה טיפולית אשר שמה דגש על העצמת האישה בהיבטי חיים רבים' כאשר מטרת העל שלה הינה בניית חיים חדשים בריאים ובטוחים.

החיים היומיומיים במקלט מזמנים אינטראקציות רבות הקשורות לניהול חיי הבית, גידול הילדים, ועוד. לכל אינטראקציה ישנה משמעות טיפולית המאפשרת לאישה לבטא את החלקים החזקים שבה ולעורר את אלה שדוכאו והודחקו. התפיסה במקלט מושתתת על גישת העצמה המתמקדת בכוחות האישה, באימון שלה בעצמה ובמשמעות שהיא מייחסת לחייה. התוכנית הטיפולית מכוונת את האישה להעצמה זו על יד מתן תמיכה רגשית ומעשית אינטנסיבית, שעיקרה עידוד ומתן כבוד לאישה כאדם, העושה את בחירותיה בעצמה.

הצלחת התהליך בתוכנית תוביל את האישה להגדרה מחודשת ושינוי עמדה כלפי עצמה: מאישה מפאסיבית, מבולבלת וחסרת אונים המחפשת אישורים פנימיים וחיצוניים למחשבותיה, אל עבר אישה אסרטיבית המאמינה במסוגלותה, בעלת הערכה העצמית גבוהה ובעלת יכולת לקבל החלטות ובחירות על חייה בצורה מושכלת ונכונה.

פרויקט צילום במקלט

כחלק מתהליך ההעצמה פועל במקלט פרויקט צילום המתבצע על ידי צלם מקצועי.

מטרת הפרויקט היא להעניק לנשים את היכולת לראות תמונת "ראי" של עצמן בעיניים נייטרליות ולא דרך העיניים של בן זוגן הפוגע.

הפרוייקט בא לידי ביטוי במספר אופנים:

  • צילום תמונות אישיות ומשפחתיות של אמהות וילדיהן השוהים במקלט על מנת ליצור אלבומים משפחתיים חדשים.
  • תיעוד אירועים מיוחדים, חגים וימי הולדת של הנשים וילדיהן.
  • שיתוף פעולה עם הקבוצה הטיפולית של האמנות, על מנת להנציח את יצירותיהן והצגתן בצורה אנונימית בגלריות צילום שונות.
IMG_0964
נחום בפרוייקט צילום במקלט בהתנדבות
IMG_0968
ציוד לפרוייקט הצילום במקלט

 שיפור כישורי הורות

הנשים המגיעות למקלט נדרשו לתפקד כאמהות לילדים בסיטואציה משפחתית אלימה, לא תומכת, בחוויה קשה של בידוד וניתוק ממקורות תמיכה חיצוניים ושל איבוד מרחב פנימי.

המערך הנפשי של נשים אלו, מעורער ולחוץ ולעיתים קרובות אינו בשל להורות. מרביתן חוו ביקורת קשה ודה לגיטימציה של היכולת ההורית שלהן. בהתנהגותן בולטים סממנים של פאסיביות וחוסר אונים, סגירות, חשדנות וקושי לתת אמון ולבטוח באנשים, דיכאון, ריקנות, חוסר בגבולות פנימיים וחיצוניים. כל אלה מעמידים את אימהותן בסיכון ומקשים עליהן לראות, לזהות ולהיות קשובות לילדיהן ולענות על צרכיהם.

כמענה לכך לכל אישה במקלט מוענקת הדרכה הורית פרטנית והדרכה הורית קבוצתית על ידי עובדת סוציאלית ילדים, שנועדה לחזק את כישורי האמהות שלה ואת הערכתה העצמית כאם. נוסף על כך ניתנת לאישה תמיכה רגשית וסיוע ממשי רציף בהתמודדות עם קשיים יום יומיים ודילמות בקשר שלה עם ילדיה. באמצעות כך האם תגביר את מודעותה בטיפול בילדיה, שישפיעו בחיוב על התפתחות הילד ויעזרו לתפקוד היעיל שלה כהורה.

 

 הכנה לחיים עצמאיים

הנשים המגיעות למקלט נאלצו לעזוב את סביבתן המוכרת, את ביתן, את מיטלטליהן ומקום עבודתן בכדי להגן על חייהן . בתום תקופת שהותן במקלט, מרביתן נאלצות להתחיל את חייהן החדשים מבראשית, ללא תמיכה משפחתית, חסרות בטחון עצמי ולעיתים חסרות מיומנויות חיים בסיסיות. לכן הכנת האישה לחיים עצמאיים מהווה חלק אינטגרלי מתהליך שיקומה. המטרה הינה ליצור עבור האישה תנאים מקלים, שיהוו גורם מעודד ומחזק לקראת מימוש רצונותיה מחוץ למקלט.

לשם כך, במהלך שהותה של האישה, נבנית עימה תוכנית הכשרה או תעסוקה, אשר תסייע לה לרכוש מקצוע ולהגדיל את הכנסתה החודשית. זאת לצד ההבנה כי האישה תהיה אם חד הורית, הנושאת באחריות המלאה לכלכלת הבית ולחיי המשפחה.

נוסף על כך, ניתן סיוע לאישה במימוש זכויותיה בעזרת הסיוע המשפטי (משמורת, מזונות, הסדרי ראייה), בהתארגנות לקראת דיור עצמאי המלווה במתן סיוע בשכר דירה, במציאת מקום מגורים וחתימה על חוזה שכירות ובמענקים לסיוע בשנה הראשונה.

לקראת הפרידה, ניתן מקום לחששותיה של האישה כמו גם לפרידתה מהקבוצה ומהצוות והכנתה להתחלה החדשה.

בסיום השהות במקלט אנו מפנים את האישה לטיפול גורמי הרווחה והחינוך באזור בו תתגורר. ברווחה החדשה תיבנה עם האישה תוכנית הלוקחת בחשבון את האלמנטים של המשך טיפול סביב קשיים וחסכים שאותרו אצלה ואצל ילדיה, תמיכה במסגרות הלימודיות וקשר בין הילדים לבין האב.

עם עזיבת המשפחה את המקלט אנו מכינים יחדיו מסיבת פרידה מהעובדת הסוציאלית שטיפלה בהם, משאר הצוות ומקבוצת הנשים והילדים במקלט. לאחר עזיבת המשפחה ממשיך ליווי ותמיכה טלפונית. ה"בוגרות" מוזמנות להמשיך ולהגיע לאירועים שונים שמקיים המקלט כגון: חגים, יום האישה הבינלאומי ויום המאבק נגד אלימות במשפחה.