נשים למען נשים

אורח החיים במקלט

המקלט הינו מקום מגורים שנועד להגן על הנשים וילדיהן, לסייע להם בתקופת ביניים זו ולספק את כל צרכיהם הקיומיים.

אורח החיים במקלט

הנשים, שותפות פעילות בקבלת ההחלטות הנוגעות לחייהן במקלט, מנהלות את חיי הבית ולוקחות אחריות על כלל המשימות: בישול, ניקיון, כביסה, טיפוח חדריהן והמרחבים המשותפים.

_SHOחדר7689
חדר במקלט
_SHOחדר7692
חדר במקלט

צוות מיומן של אמהות בית, נוכח בכל שעות היממה ובכל ימות השנה ומסייע לנשים בניהול הבית. הבית מעניקות הדרכה, עידוד וחיזוק בכדי לחזור ולהשתמש בכישוריהן ובפוטנציאל האישי הטמון בכל אחת ואחת, לשם לקיחת אחריות וניהול חייהן.

האופטימיות והנכונות לנתינה רחבת לב של כלל הצוות, שוזרת בכל אורחות החיים בבית אווירה חיובית, מתקנת ובונה.

חוקים ונהלים

עיקרון בסיסי מחייב הוא שמירת כבודם של כל אישה וילד השוהים במקלט. מכלול החיים מתועל למימוש עקרון זה וממנו נובעים מספר איסורים מחייבים:

  1. חל איסור על כל סוג של אלימות.
  2. חל איסור מוחלט על חשיפת מקום המקלט ומסירת פרטים על הנשים השוהות במקלט.
  3. חל איסור להשתמש באלכוהול וסמים.

 

ביגוד

לעיתים קרובות מגיעות הנשים והילדים כאשר רק בגד לגופן. ממחסן הבגדים (ה"ביגודית") הן מקבלות ביגוד התואם את מזג האוויר. המתנדבות המפעילות את ה"ביגודית" דואגות במסירות להתאמת הגודל והסגנון של הבגדים הרצויים.

IMG_1041
מתנדבות במיון בגדים בביגודית

 

כביסה

חדר הכביסה מצויד במספר מכונות. כל אישה מקבלת את חומרי הניקוי והיא חופשיה לבצע את הכביסה של משפחתה בזמן הנוח לה.

 

מזון ובישול ארוחות

הבישול נעשה בתורנות על ידי הנשים במקלט. קיים תפריט קבוע הכולל את כל אבות המזון בכל ארוחה. אם הבית מדריכה את הנשים באשר לכמויות ולמתכונים של הארוחות. לעתים נשים מביאות אל המטבח את הטעמים האותנטיים מהתרבות ממנה באו. חדר האוכל משותף לכל הנשים והילדים ומשמש לארוחות בוקר, צהרים וערב.

חדר אוכל
חדר האוכל המשותף לנשים והילדים במקלט

 

מטבח ילדים

מטבח הילדים מאפשר לילדים, עם הדרכה ובסביבה בטוחה, להכין מטעמים האהובים עליהם: עוגיות, פיצות וכדומה.

מטבח הילדים
מטבח הילדים

 

כניסות ויציאות

דלת הכניסה של המקלט סגורה באופן תמידי כדי לספק הגנה ובטחון לנשים ולילדים השוהים בו. כל כניסה ויציאה נעשים באישור ובתיאום איש צוות. עם הגעת האישה למקלט, נעשית הערכת סיכון אשר נותנת מידע לגבי האופן בו תוכל לצאת מן המקלט לסידורים שונים. נשים הנמצאות בסיכון גבוה לחייהן, לא ירבו להסתובב מחוץ למקלט. יציאותיהן תהיינה מצומצמות וממוקדות משימה. זאת לעומת נשים אשר אינן נמצאות בסיכון גבוה לחייהן אשר תוכלנה לצאת למספר שעות תוך שמירה על כללי זהירות ובטיחות. בכל יציאה האישה  מתבקשת להחזיק טלפון זמין. ילדים לא יצאו מהמקלט בכוחות עצמם, אלא בליווי מבוגר.

 

טיפול רפואי

כלל הנשים המגיעות למקלט זכאיות לטיפול רפואי הולם. נשים אשר בוטחו בעברן בקופות החולים השונות יבצעו ניוד והעברה של התיק הרפואי שלהן מכתובתן הישנה אל העיר בה נמצא המקלט. במידה ומגיעה אישה ללא ביטוח רפואי, צוות המקלט יסייע לה בהצטרפות לביטוח חדש (פרטי/ציבורי) ע"י המצאת המסמכים הרלוונטיים ואף גיוס מקורות מימון.